Sprawd¼ swoje BMI

Warto mieæ plan!

zobacz plany

 
TRENING MIʦNI RAMION


TRENING MIʦNI DWUG£OWYCH RAMION (BICEPSÓW), MIʦNI RAMIENNYCH ORAZ PRZEDRAMION:

 

MIÊSIEÑ DWUG£OWY RAMIENIA(BICEPS)
1-G£OWA KRÓTKA, 2-G£OWA D£UGA

 

 
MIÊSIEÑ RAMIENNY
 

 
GRUPA MIʦNI PROSTOWNIKÓW NADGARSTKA  

 

 
GRUPA MIʦNI ZGINACZY NADGARSTKA

 UWAGI WSTÊPNE:

Ka¿dy kulturysta pragnie mieæ jak najwiêksze bicepsy nawet,  je¿eli mia³oby to oznaczaæ dysproporcje w rozwoju sylwetki-co jest czêstym b³êdem pocz±tkuj±cych, którzy nagminnie zaniedbuj± inne grupy miê¶niowe(najczê¶ciej nogi).Nie jest to rozwi±zanie dobre, poniewa¿ owszem miê¶nie dwug³owe ramion s± bardzo efektowne, (je¿eli s± dobrze rozwiniête), ale nie wolno zapominaæ o harmonijnym rozwoju sylwetki, który powinien byæ naszym priorytetem. Trening miê¶ni dwug³owych jest wbrew pozorom ma³o skomplikowany. Nale¿y pamiêtaæ jednak o kilku zasadach:

-     w æwiczeniach bicepsów maksymalne rozci±gniêcie miê¶nia nie oznacza prostowania ramion do pe³nego zakresu
      ruchomo¶ci stawu ³okciowego,

-          fazê negatywn±(opuszczanie ciê¿aru) powtórzeñ wykonujemy zawsze wolniej, ni¿ fazê pozytywn± (unoszenie ciê¿aru),

-          æwiczenia wykonujemy poprawnie technicznie-staramy siê maksymalnie wyizolowaæ pracê bicepsów poprzez stabilna pozycjê przez ca³y czas trwania æwiczenia, ruch tylko w stawie ³okciowym(wyj±tek stanowi „supinacja” nadgarstka)i sta³± kontrolê ciê¿aru, ruchy oszukane zostawmy zaawansowanym.

-          w zwi±zku z powy¿sz± rad± ciê¿ar dobierajmy rozs±dnie, tak by nie „przeszkadza³” nam w poprawnym wykonaniu æwiczeñ.                                                                                                                                                          

Z kolei dobrze rozwiniête, grube i umiê¶nione przedramiona s± widoczn± oznak± si³y ogólnej i tej drzemi±cej w ramionach. Æwiczenia na tê grupê miê¶niow± równie¿ nie s± skomplikowane, ale jak æwiczenia na miê¶nie ramion wymagaj± koncentracji i zachowania nienagannej techniki.

  Równie wa¿na, jak w treningu pozosta³ych grup miê¶niowych, jest w³a¶ciwa rozgrzewka. Szczególnie interesowaæ nas bêdzie odpowiednie przygotowanie stawów ³okciowych i nadgarstków, gdy¿ one w³a¶nie wykonuj± najciê¿sz± pracê w treningu tej grupy miêsni. Nie wolno równie¿ zapomnieæ o ca³ej górnej po³owie cia³a(stawy barkowe, krêgos³up), która jest zaanga¿owana kompleksowo, szczególnie przy æwiczeniach typowo si³owych, jak np. uginania ze sztang± stoj±c, czy prostowania na wyci±gu. Kilka minut odpowiednio przeprowadzonego treningu aerobowego(dla zwiêkszenia temperatury i rozgrzania ¶ciêgien i stawów), po czym kilka minut æwiczeñ rozgrzewaj±cych ukierunkowanych szczególnie na najbardziej zaanga¿owane miê¶nie i stawy(wymachy, kr±¿enia, pompki) i wreszcie kilka minut rozci±gania miê¶ni dla polepszenia ich elastyczno¶ci, pozwoli nam przygotowaæ siê w³a¶ciwie do treningu z obci±¿eniem. Oczywi¶cie wskazane jest jeszcze rozpoczêcie treningu od 1-2 serii z mniejszym obci±¿eniem(do 50% ciê¿aru maksymalnego) i wiêksz± ilo¶ci± powtórzeñ(12-15).           

 

1.UGINANIE RAMION ZE SZTANG¡ STOJAC PODCHWYTEM:

 -g³ówne miêsnie zaanga¿owane w æwiczeniu-miê¶nie dwug³owe ramion(obie g³owy- zale¿no¶æ szeroko¶ci uchwytu i zaanga¿owania poszczególnych g³ów podana poni¿ej), miê¶nie przedramion

 -wykonanie-(gif 1.)Stajemy w rozkroku(na szeroko¶æ barków lub nieco szerzej)-sztangê chwytamy w zale¿no¶ci od tego, któr± g³owê bicepsu chcemy zaanga¿owaæ bardziej. I tak odpowiednio:

-uchwyt w±ski(wê¿szy ni¿ szeroko¶æ ramion)-wiêksze zaanga¿owanie g³ów krótkich,
-uchwyt ¶redni(na szeroko¶æ ramion)-obie g³owy zaanga¿owane w równym stopniu,
-uchwyt szeroki(szerszy od ramion)-wiêksze zaanga¿owanie g³ów d³ugich.

Tu³ów podczas æwiczenia utrzymujemy w pozycji wyprostowanej(bez bujania nim). Zakres ruchu: od pe³nego rozgiêcia bicepsów(nie ramion)do pe³nego ich skurczu. Pe³ne rozci±gniêcie bicepsów, to nie to samo, co pe³ny wyprost ramion. Nale¿y unikaæ(nie tylko w tym æwiczeniu) tzw. ”przeprostów” ramion, czyli nadmiernego ich wyprostowywania(do pe³nego zakresu ruchu w stawie ³okciowym).£okcie przez ca³y czas przylegaj± do tu³owia-nie powinny uciekaæ na boki, ani w przód, gdy¿ powoduje to zaanga¿owanie innych miê¶ni do pracy. Powietrza nabieramy w pozycji wyj¶ciowej, wypuszczamy je dopiero po przej¶ciu ciê¿aru przez najtrudniejszy punkt ruchu. W pozycji koñcowej mo¿na zatrzymaæ na chwilê ciê¿ar dla lepszego ukrwienia miê¶nia, ale pod warunkiem utrzymania bicepsów w pe³nym napiêciu. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e ruch opuszczania musi byæ w pe³ni kontrolowany i wolniejszy od unoszenia. Do æwiczenia mo¿na u¿ywaæ zarówno sztangi prostej, jak i ³amanej-gryf ³amany zmniejsza napiêcia powstaj±ce w nadgarstkach.

Inn± odmian± tego æwiczenia jest tzw.”21”, polegaj±ce na wykonaniu 7 powtórzeñ unoszenia tylko do po³owy ruchu(przedramiona równolegle do pod³ogi), po czym 7 powtórzeñ od po³owy w górê i na koñcu 7 powtórzeñ pe³nym zakresem ruchu. Wersja ta stanowi szokuj±ca odmianê dla miê¶ni dwug³owych.

(gif 1.)

 UWAGI: Stabilna pozycja- powinno siê unikaæ bujania tu³owiem, oraz szarpanych ruchów-szczególnie podczas opuszczania sztangi-przeci±¿a to mocno stawy ³okciowe. £okcie nie powinny uciekaæ do ty³u, ani te¿ nie powinny unosiæ siê. Dopuszcza siê wykonywanie na koñcu serii ruchów oszukanych, ale nie poleca siê tego pocz±tkuj±cym ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ nabrania z³ych nawyków technicznych. Ciê¿ar dobieramy tak, by nie „przeszkadza³” nam w poprawnym wykonaniu æwiczenia-wielu kulturystów(szczególnie tych z mniejszym sta¿em)próbuje zbyt wielkich ciê¿arów, z czego czêsto wynikaj± gro¼ne kontuzje-tutaj apel w³a¶nie do nich o rozwagê.

 

2.UGINANIE RAMION ZE SZTANGIELKAMI STOJ¡C PODCHWYTEM(Z „SUPINACJ¡” NADGARSTKA):

 -g³ówne miêsnie zaanga¿owane w æwiczeniu-dwug³owe ramion, ramienno promieniowe, miêsnie przedramion

-wykonanie-(gif 2.)Æwiczenie to mo¿na wykonywaæ zarówno w pozycji stoj±cej, jak i siedz±cej. Bardzo dobre, jako rozgrzewkowe przed ciê¿kimi seriami ze sztang±, ale równie¿ jako samodzielne æwiczenie rozwijaj±ce masê i kszta³t bicepsów. Polecane wykonanie z „supinacj±” nadgarstka. Polega ona na stopniowym obracaniu d³oni w trakcie wykonywania æwiczenia. W pozycji wyj¶ciowej( ramiona wyprostowane) d³onie zwrócone s± ku sobie palcami, a w miarê uginania ramion obracaj± siê tak, by w koñcowym momencie ruchu(przy zgiêtych ramionach)ma³e palce by³y wy¿ej od kciuków. Daje to dodatkowe napiêcie miê¶ni oraz kszta³tuje kulisto¶æ bicepsów. Prostowanie ramienia koñczymy w momencie rozci±gniêcia miê¶ni dwug³owych(nie do pe³nej mo¿liwo¶ci stawu ³okciowego). Ruch mo¿na wykonywaæ na przemian-raz jedna rêka, raz druga(po 1 powtórzeniu), obiema rêkami jednocze¶nie, lub opuszczaj±c jedn± rêkê- jednocze¶nie unosz±c drug±. Samemu trzeba wybraæ, która wersja jest dla nas najefektywniejsza. U³o¿enie ³okci jak w æwiczeniu 1-ze sztang±. Mo¿na równie¿ pomin±æ supinacjê nadgarstka, ale zmniejsza to efektywno¶æ æwiczenia.

(gif 2.)

UWAGI: Zanim dobrze opanujemy poprawne wykonanie æwiczenia z supinacj±, u¿ywajmy do tego æwiczenia umiarkowanego ciê¿aru. Przy zbyt du¿ym ³okcie maj± tendencje do uciekania na boki, a powinny byæ przy tu³owiu przez ca³y czas trwania æwiczenia.

 

3.UGINANIE RAMION ZE SZTANGIELKAMI STOJ¡C (UCHWYT „M£OTKOWY”):

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-, miê¶nie ramienne, miêsnie dwug³owe ramion, miê¶nie przedramion

-wykonanie-(gif 3.)Æwiczenie z pozoru podobne do poprzedniego, jednak z zasadnicz± ró¿nic±-u³o¿enie nadgarstków jest neutralne i takie pozostaje przez ca³e æwiczenie. Palce d³oni skierowane s± do wewn±trz(kciukiem do góry).Wa¿ne jest równie¿ utrzymanie sta³ej pozycji ³okci przez ca³y czas trwania æwiczenia. Ruch powrotny powinien byæ wolny i kontrolowany. Ruch mo¿na wykonywaæ na przemian-raz jedna rêka, raz druga(po 1 powtórzeniu), obiema rêkami jednocze¶nie, lub opuszczaj±c jedn± rêkê- jednocze¶nie unosz±c drug±. Samemu trzeba wybraæ, która wersja jest dla nas najefektywniejsza. Jednak w tym æwiczeniu najlepsza, pod wzglêdem koncentracji wydaje siê byæ wersja pojedynczych ruchów ka¿dej rêki na przemian.

(gif 3.)

UWAGI: Nadgarstki zblokowane przez ca³y czas trwania æwiczenia. Unikamy bujania tu³owiem i ruchów szarpanych. Pamiêtajmy o w³a¶ciwym u³o¿eniu d³oni-ma ono zasadnicze znaczenie w tym æwiczeniu.

 

4.UGINANIE RAMION ZE SZTANG¡ NA „MODLITEWNIKU”:

 -g³ówne miêsnie zaanga¿owane w æwiczeniu-miêsnie dwug³owe ramion, miê¶nie ramienne, miê¶nie ramienno promieniowe

-wykonanie-(gif 4.)Æwiczenie zarówno na rozwój masy, jak i „wypiêtrzenie” bicepsów, a to za spraw± miê¶nia ramiennego, po³o¿onego pod dwug³owym, który wypycha go do góry. Siadamy na siode³ku modlitewnika. Nogi rozstawiamy w taki sposób, by pozwoli³y nam utrzymaæ stabiln± pozycjê. Górna krawêd¼ modlitewnika powinna znale¼æ siê pod naszymi pachami. Ramiona rozstawione na szeroko¶æ barków-równolegle do siebie. Rozstaw d³oni, podobnie jak w æwiczeniu ze sztanga stoj±c-w zale¿no¶ci od celu æwiczenia(zaanga¿owanie poszczególnych g³ów, jak w æwiczeniu ze sztang± stoj±c). Zakres ruchu: od pe³nego rozgiêcia bicepsów(nie ramion)do pe³nego ich skurczu, przy czym przedramiona nie powinny przekraczaæ linii pionu. Pe³ne rozci±gniêcie bicepsów, to nie to samo, co pe³ny wyprost ramion. Nale¿y unikaæ(nie tylko w tym æwiczeniu) tzw. ”przeprostów” ramion, czyli nadmiernego ich wyprostowywania(do pe³nego zakresu ruchu w stawie ³okciowym).Faza negatywna ruchu-prostowanie ramion powinna odbywaæ siê przy pe³nej kontroli ciê¿aru. Opuszczamy sztangê wolniej ni¿ unosimy. Oddychanie jak w æwiczeniu ze sztang± stoj±c. Do æwiczenia mo¿na u¿ywaæ zarówno sztangi prostej, jak i ³amanej-gryf ³amany zmniejsza napiêcia powstaj±ce w nadgarstkach. Æwiczenie to mo¿na wykonywaæ równie¿ zastêpuj±c sztangê dr±¿kiem wyci±gu dolnego(gif 4a.), lub na specjalnych maszynach(gif 4b.).


(gif 4.) (gif 4a.) (gif 4b.)

UWAGI: Æwiczenie, dziêki któremu Larry Scott rozbudowa³ swoje piêkne bicepsy(„modlitewnik” inaczej nazywany ³awk± Larrego Scotta). Æwiczenie wymaga pe³nej koncentracji. Dopuszcza siê wykonywanie na koñcu serii ruchów oszukanych, ale nie poleca siê tego pocz±tkuj±cym ze wzglêdu na mo¿liwo¶æ nabrania z³ych nawyków technicznych. Ciê¿ar dobieramy tak, by nie przeszkadza³ nam w poprawnym wykonaniu æwiczenia-wielu kulturystów(szczególnie tych z mniejszym sta¿em)próbuje zbyt wielkich ciê¿arów, z czego czêsto wynikaj± gro¼ne kontuzje-tutaj apel w³a¶nie do nich o rozwagê. Opuszczamy sztangê powoli-nie „szarpiemy” ruchu.

 

5.UGINANIE RAMIENIA ZE SZTANGIELK¡ NA „MODLITEWNIKU”

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-jak w poprzednim æwiczeniu

-wykonanie-(gif 5.)Jak w poprzednim æwiczeniu-ze sztang±, t± ró¿nic±, ¿e sztangê zastêpujemy sztangielkami. Mo¿na trenowaæ osobno lub jednocze¶nie oba ramiona.

(gif 5.)

UWAGI:Jak wy¿ej. Dodatkowo nale¿y uwa¿aæ, by sztangielka porusza³a siê po torze prostopad³ym do pod³o¿a-nie ucieka³a na boki.

 

6.UGINANIE RAMION ZE SZTANGIELKAMI W SIADZIE NA £AWCE SKO¦NEJ(Z SUPINACJ¡ NADGARSTKA):

 -g³ówne miêsnie zaanga¿owane w æwiczeniu-miêsnie dwug³owe ramion, miê¶nie ramienne, miê¶nie przedramion, miê¶nie ramienno promieniowe

-wykonanie-(gif 6.)Jest to jedno z tych æwiczeñ, które rozwijaj± zarówno masê miê¶ni dwug³owych, jak i charakterystyczny zaokr±glony kszta³t. Trzeba je wykonywaæ z du¿± koncentracj±. Siadamy na ³awce sko¶nej, o nachyleniu ok.45 stopni. Przedramiona powinny byæ lekko odchylone od tu³owia, a ³okcie przylegaæ do niego. Wymodelowaniu kszta³tu miê¶ni s³u¿y „supinacja” nadgarstka. Polega ona na stopniowym obracaniu d³oni w trakcie wykonywania æwiczenia. W pozycji wyj¶ciowej( ramiona wyprostowane) d³onie zwrócone s± ku sobie palcami, a w miarê uginania ramion obracaj± siê tak, by w koñcowym momencie ruchu(przy zgiêtych ramionach)ma³e palce by³y wy¿ej od kciuków. Wskazane dla lepszego rozwoju bicepsów jest zatrzymanie ruchu w koñcowym po³o¿eniu i maksymalne napiêcie miê¶ni przez 1-3 sekundy. Ruch mo¿na wykonywaæ na przemian-raz jedna rêka, raz druga(po 1 powtórzeniu), obiema rêkami jednocze¶nie, lub opuszczaj±c jedn± rêkê jednocze¶nie unosz±c drug±. Samemu trzeba wybraæ, która wersja jest dla nas najefektywniejsza.

(gif 6.)

UWAGI: Tu³ów powinien przez ca³y czas przylegaæ do oparcia. Ruch opuszczania wolniejszy od unoszenia lub w jednakowym umiarkowanym tempie. Unikamy ruchów szarpanych.

 

7.UGINANIE RAMIENIA ZE SZTANGIELK¡ W SIADZIE-W PODPORZE O KOLANO:

 -g³ówne miêsnie zaanga¿owane w æwiczeniu- miêsnie dwug³owe ramion, miê¶nie ramienne, miê¶nie przedramion

-wykonanie-(gif 7.)Jest to æwiczenie modeluj±ce kszta³t bicepsów-ich wierzcho³ek. Wymaga ono du¿ej koncentracji w czasie wykonywania. Siadamy na ³awce lub krze¶le, pochylamy siê lekko do przodu. Chwytamy sztangielkê w d³oñ i opieramy ³okieæ o wewnêtrzn± czê¶æ uda. Ruch powinien mieæ wolne tempo(zarówno podczas unoszenia i opuszczania)-jest to æwiczenie koncentryczne i technika jest w nim wa¿niejsza od wielko¶ci ciê¿aru. Mo¿na równie¿ w tym æwiczeniu stosowaæ supinacjê nadgarstka. Ramiona „zamykamy” do koñca, napinaj±c maksymalnie miêsieñ. Prostujemy ramiê(jak w innych æwiczeniach na miê¶nie dwug³owe)tylko do momentu pe³nego rozci±gniêcia bicepsów, nie do pe³nego zakresu ruchu w stawie ³okciowym.

(gif 7.)

UWAGI: Wa¿ne jest, by dbaæ o poprawno¶æ wykonania w tym æwiczeniu-jest ona podstaw± uzyskania efektów w kszta³towaniu miê¶ni dwug³owych ramion(szczególnie wierzcho³ka). Unikamy szarpania ciê¿arem-wszelkich gwa³townych ruchów( „zarzucania” sztangielki)

 

8.UGINANIE RAMION PODCHWYTEM STOJ¡C-Z R¡CZK¡ WYCI¡GU:

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu- miêsnie dwug³owe ramion, miê¶nie przedramion

-wykonanie-(gif 8.)Jak w æwiczeniu ze sztanga,(gdy wykonujemy æwiczenie obiema rêkami), tylko gryf sztangi zastêpujemy dr±¿kiem wyci±gu, b±d¼ r±czk± wyci±gu,(gdy wykonujemy æwiczenie jednor±cz).


(gif 8.) (gif 8a.)

UWAGI: Ciê¿ar ma opadaæ powoli na pod³o¿e, a nie uderzaæ o ni±. Pe³na kontrola ciê¿aru podczas opuszczania go. Dostosujmy d³ugo¶æ linki wyci±gu do naszego wzrostu, (je¿eli to niemo¿liwe, podstawmy co¶ pod nogi).Pe³en zakres ruchu, jak w innych æwiczeniach miê¶ni dwug³owych.

 

9.UGINANIE RAMION ZE SZTANGA NACHWYTEM STOJ¡C:

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-miêsnie ramienno promieniowe(umieszczone na wierzchu przedramion), miê¶nie dwug³owe ramion, miê¶nie przedramion

-wykonanie-(gif .9)Stajemy w rozkroku na szeroko¶æ barków(lub nieco szerszym) sztangê chwytamy nachwytem. £okcie nieruchomo przy tu³owiu, nadgarstki zblokowane w jednej pozycji przez ca³y czas æwiczenia. Ruch odbywa siê tylko w stawach ³okciowych. Opuszczanie odbywa siê wolnym tempem i pod pe³n± kontrol± ciê¿aru. Oddychanie, jak w æwiczeniu ze sztang± podchwytem. Æwiczenie to mo¿na wykonywaæ równie¿ zastêpuj±c sztangê dr±¿kiem wyci±gu dolnego(gif 9a.)


(gif 9.) (gif 9 a.)

UWAGI: Pomimo, ¿e wykonuj±c to æwiczenie ze sztang± o ³amanym gryfie mo¿emy u¿yæ wiêkszego ciê¿aru, to zalecane jednak jest æwiczenie sztanga o prostym gryfie-daje lepsze efekty.

 

10.UGINANIE RAMION ZE SZTANGA NACHWYTEM NA „MODLITEWNIKU”:

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu- miêsnie ramienno promieniowe(umieszczone na wierzchu przedramion), miê¶nie dwug³owe ramion, miê¶nie przedramion

-wykonanie-(gif 10.)Pozycja, jak podczas æwiczenia podchwytem. Wykonanie technicznie niewiele ró¿ni siê od æwiczenia wykonywanego podchwytem. Æwiczenie bardziej anga¿uje miêsni ramienne i przedramion, a mniej dwug³owe ramion. Jednak równie¿ wp³ywa na czê¶æ przy³okciow± bicepsów.


(gif 10.) (gif 10 a.)

UWAGI: Ciê¿ar dobieramy tak, by nie „przeszkadza³” nam w poprawnym wykonaniu æwiczenia-wielu kulturystów(szczególnie tych z mniejszym sta¿em)próbuje zbyt wielkich ciê¿arów, z czego czêsto wynikaj± gro¼ne kontuzje-tutaj apel w³a¶nie do nich o rozwagê. Opuszczamy sztangê powoli-nie „szarpiemy” ruchu.

 

11.UGINANIE NADGARSTKÓW PODCHWYTEM W SIADZIE:

 -g³ówne miêsnie zaanga¿owane w æwiczeniu-grupa miêsni przedramion-zginaczy nadgarstków

-wykonanie-(gif 11.)Æwiczenie to rozwija wewnêtrzn± czê¶æ przedramion-podstawowe dla rozwoju tej partii miê¶ni. Wyrabia si³ê u¶cisku d³oni. £apiemy sztangê w siadzie podchwytem, rozstaw d³oni ok. 15 cm(szerszy nadwyrê¿a nadgarstki).Opieramy przedramiona o uda, tak by poza nogi wystawa³y jedynie nasze d³onie. Pracuj± tylko nadgarstki. Staramy siê, aby zakres ruchu by³ jak najwiêkszy i w tym celu pozwalamy w dolnym po³o¿eniu na stoczenie siê sztangi a¿ do koñców palców - po czym ponownie ¶ciskamy d³oñ i zginamy maksymalnie nadgarstek. Æwiczenie mo¿na wykonywaæ równie¿ zastêpuj±c sztangê dr±¿kiem wyci±gu dolnego, lub sztangielk± (jednor±cz).


(gif 11.) (gif 11 a.) (gif 11 b.)

UWAGI: Ilo¶æ powtórzeñ w tym æwiczeniu jest na ogó³ wiêksza ni¿ w innych æwiczeniach(np. na miê¶nie dwug³owe)-æwiczymy do momentu, kiedy poczujemy palenie w przedramionach, ale nie przerywamy wtedy, lecz staramy siê wykonaæ jeszcze kilka powtórzeñ. Ciê¿ar nale¿y dobieraæ wyj±tkowo ostro¿nie pamiêtaj±c, ¿e stawy nadgarstków s± wyj±tkowo delikatne, a leczenie ich kontuzji trwa wiele miesiêcy(najczê¶ciej bez mo¿liwo¶ci treningu z ciê¿arami). Dlatego dobieramy mniejszy ciê¿ar i wykonujemy wiêksz± ilo¶æ powtórzeñ.

 

12.UGINANIE NADGARSTKÓW NACHWYTEM W SIADZIE:

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-grupa miêsni przedramion-prostowników nadgarstków

-wykonanie-(gif 12.)Pozycja i technika, jak w æwiczeniu poprzednim(podchwytem)-ró¿nica polega na uchwycie sztangi-w tym æwiczeniu stosujemy nachwyt i raczej nie pozwalamy na „zjechanie” sztangi na koñce palców. Zginaj±c nadgarstki opuszczamy sztangê tak mocno, jak pozwala na to zakres ruchu, po czym unosimy si³± nadgarstków sztangê tak wysoko, jak tylko damy radê. W ruchu pozostaje jedynie nadgarstek.


(gif 12.) (gif 12 a.) (gif 12 b.)

UWAGI: Ilo¶æ powtórzeñ w tym æwiczeniu jest na ogó³ wiêksza ni¿ w innych æwiczeniach(np. na miê¶nie dwug³owe)-æwiczymy do momentu, kiedy poczujemy palenie w przedramionach, ale nie przerywamy wtedy, lecz staramy siê wykonaæ jeszcze kilka powtórzeñ. Ciê¿ar nale¿y dobieraæ wyj±tkowo ostro¿nie pamiêtaj±c, ¿e stawy nadgarstków s± wyj±tkowo delikatne, a leczenie ich kontuzji trwa wiele miesiêcy(najczê¶ciej bez mo¿liwo¶ci treningu z ciê¿arami). Dlatego dobieramy mniejszy ciê¿ar i wykonujemy wiêksz± ilo¶æ powtórzeñ.

 

TRENING MIʦNI TRÓJG£OWYCH RAMION (TRICEPSÓW):

 

MIÊSIEÑ TRÓJG£OWY RAMIENIA(TRICEPS):

1
-G£OWA D£UGA         2-G£OWA  BOCZNA         3-G£OWA PRZY¦RODKOWA

 

UWAGI WSTÊPNE:

Trzeba sobie u¶wiadomiæ, ¿e triceps stanowi 2/3 masy miê¶niowej ca³ego ramienia. Chc±c mieæ symetrycznie rozwiniête miê¶nie ramion, nale¿y temu miê¶niowi po¶wiêciæ nieco wiêcej uwagi. Jego budowa (jest to miêsieñ trójg³owy- sk³adaj±cy siê z trzech g³ów)¶ci¶le warunkuje charakter treningu-jego wielokierunkowo¶æ, która powinna pozwoliæ nam na wszechstronny rozwój wszystkich trzech g³ów. Które æwiczenia i pozycje wp³ywaj± na rozwój poszczególnych g³ów, wyja¶nia poni¿ej przedstawiony opis.

Rozgrzewka: opisana przy okazji treningu miê¶ni dwug³owych i ramiennych oraz przedramion.

 

1.PROSTOWANIE RAMION NA WYCI¡GU STOJ¡C:

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-wszystkie g³owy miê¶ni trójg³owych ramion

-wykonanie-(gif 1.)Stajemy w lekkim rozkroku przed wyci±giem, chwytamy r±czkê nachwytem na szeroko¶æ ok.10-20 cm. Kciuki na r±czce(tzw. ”ma³pi” chwyt).Lekko pochylamy siê w przód i naciskamy r±czkê wyci±gu w dó³. Ramiona przyci¶niête do tu³owia. Ruch wykonuj± tylko przedramiona(pracuj± jedynie stawy ³okciowe). Ramiona prostujemy do koñca-dla lepszego napiêcia miê¶ni. Nie unosimy ³okci, gdy r±czka wyci±gu jest w górnym po³o¿eniu-spowodowa³oby to zanik napiêcia w tricepsach. Najwa¿niejsze jest sta³e utrzymanie napiêcia w æwiczonych miê¶niach. Unikamy szarpania-ruch powinien byæ p³ynny, a faza opuszczania ciê¿aru wolniejsza, z pe³n± kontrol± ciê¿aru.

(gif 1.)

UWAGI: Bardzo dobre æwiczenie na rozbudowê masy wszystkich g³ów tricepsów -pozwala na u¿ycie du¿ego ciê¿aru bez obaw(w ka¿dej chwili mo¿emy przerwaæ æwiczenie-bez pomocy),ale nie wolno przy doborze obci±¿enia zapominaæ o prawid³owej technice, która jest podstaw± uzyskania wyników w æwiczeniu. Najczêstszym b³êdem jest wypychanie ciê¿aru ca³ym cia³em, a nie tylko tricepsami. Æwiczenie mo¿na wykonywaæ z prost± r±czk± i lekko ugiêta-ugiêta oszczêdza nadgarstki(zmniejsza naprê¿enia).

 

2.WYCISKANIE „FRANCUSKIE”SZTANGI W SIADZIE:

-g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu- g³owy boczne i przy¶rodkowe miê¶ni trójg³owych ramion

-wykonanie-(gif 2.)Æwiczenie to rozwija wszystkie g³owy tricepsów ze szczególnym wskazaniem na g³owê d³uga. Mo¿na je wykonywaæ zarówno w pozycji stoj±cej, jak i siedz±cej. W pozycji siedz±cej ponadto mo¿na zastosowaæ oparcie(np. na ³awce sko¶nej).Polepsza to stabilno¶æ, a co za tym idzie pozwala lepiej skoncentrowaæ siê na wykonaniu æwiczenia. Mo¿emy u¿yæ sztangi prostej i ³amanej. £amana ma tê zaletê, ¿e pozwala na zwiêkszenie zakresu ruchu i zmniejsza naprê¿enia powstaj±ce w nadgarstkach. £okcie powinny trwaæ nieruchomo(jak najbli¿ej g³owy) podczas æwiczenia. Zakres ruchu:od pe³nego wyprostu ramion, do pe³nego zgiêcia w ³okciach. Przy pe³nym zgiêciu ramion, gdy sztanga znajduje siê za g³ow±, nie powinno siê traciæ nad ni± kontroli(swobodne opuszczenie jej przeci±¿a mocno stawy ³okciowe, co mo¿e prowadziæ do kontuzji).Æwiczenie mo¿na wykonywaæ równie¿ zastêpuj±c sztangê dr±¿kiem wyci±gu dolnego(gif 2a.) (prostym lub ³amanym, b±d¼ grubym sznurem zakoñczonym wêz³ami-stosujemy wtedy uchwyt równoleg³y). Mo¿na równie¿ wykonywaæ nieco inn± odmianê æwiczenia ze sztangielk± trzyman± obur±cz(gif 2b.)Przy tej wersji nale¿y pamiêtaæ, o jednakowym anga¿owaniu w æwiczenie obu r±k.



(gif 2.) (gif2a.) (gif 2b.)

UWAGI: Nie powinno siê przesadzaæ z ciê¿arem w tym æwiczeniu-³atwo w nim o kontuzjê. Je¶li bêdziemy wykonywali je poprawnie technicznie, przy pe³nym i sta³ym napiêciu miê¶ni trójg³owych, to nawet przy u¿yciu mniejszego obci±¿enia uzyskane efekty bêd± nas satysfakcjonowa³y.

 

3.WYCISKANIE “FRANCUSKIE” JEDNOR¡CZ SZTANGIELKI W SIADZIE:

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-przy utrzymaniu ramienia w pozycji pionowej(w stosunku do pod³o¿a)najbardziej zaanga¿owane s± g³owy d³ugie miê¶ni trójg³owych ramion

-wykonanie-(gif 3.)Inna wersja poprzedniego æwiczenia-pozwala na lepsz± koncentracje na poszczególnych miê¶niach(lewym i prawym tricepsie). Technika jak w æwiczeniu ze sztang±. Ruch ciê¿aru pod pe³n± kontrol±, faza negatywna wolniejsza od unoszenia. Mo¿na zast±piæ sztangielkê r±czk± wyci±gu dolnego. Æwiczenie mo¿na wykonywaæ zarówno w pozycji stoj±cej, jak i siedz±cej. Siedz±ca pozwala na lepsz± koncentracje i wyeliminowanie dodatkowych ruchów.


(gif 3.) (gif 3a.)

UWAGI: Jak w æwiczeniu poprzednim-ze sztang±. Dodatkowo banalne przypomnienie o dokrêceniu zacisków przed ka¿d± seri±. Wbrew pozorom jest to czêste przeoczenie, które mo¿e kosztowaæ kilka guzów na g³owie.

 

4.WYCISKANIE „FRANCUSKIE” SZTANGI W LE¯ENIU:

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-wszystkie g³owy miêsni trójg³owych ramion, ze szczególnym zaanga¿owaniem g³owy przy¶rodkowej

-wykonanie-(gif 4.)K³adziemy siê na ³awce poziomej, chwytamy sztangê nachwytem(æwiczenie to mo¿na wykonywaæ równie¿ podchwytem-wtedy najbardziej zaanga¿owane s± g³owy boczne tricepsów, a najs³abiej g³owy przy¶rodkowe)na szeroko¶æ nieco mniejsz± od barków. Prostujemy rêce tak, by gryf sztangi pozostawa³ wy¿ej od naszego czo³a-ramiona tworz± z pod³oga k±t mniejszy ni¿ 90 stopni(do 45 stopni). Mo¿emy u¿yæ sztangi prostej i ³amanej. £amana ma tê zaletê, ¿e zmniejsza naprê¿enia powstaj±ce w nadgarstkach. Ramiona prostujemy do zablokowania ³okci. Pracuj± tylko stawy ³okciowe. W ruchu pozostaj± jedynie przedramiona. Ciê¿ar porusza siê po ³uku: od czo³a do pozycji startowej. Ruch opuszczania wolniejszy od unoszenia. Æwiczenie to mo¿na równie¿ wykonywaæ na ³awce sko¶nej(g³ow± do góry-aktywniej pracuj± wtedy g³owy boczne i przy¶rodkowe, i w dó³-mocniej zaanga¿owane s± g³owy d³ugie miê¶ni trójg³owych), ale zalecane jest zapoznanie siê w pierwszej kolejno¶ci z prawid³ow± technik± na ³awce poziomej. W innej wersji tego æwiczenia sztangê zastêpujemy dr±¿kiem wyci±gu dolnego umieszczonego za nami.(gif 4a.)


(gif 4.) (gif 4a.)

UWAGI: By æwiczenie przynosi³o oczekiwane efekty, nale¿y bezwzglêdnie przestrzegaæ techniki(pe³na izolacja pracy miê¶ni trójg³owych).Nale¿y ostro¿nie dobieraæ ciê¿ar, by pozostawa³ on pod sta³± kontrol±(szczególnie w ostatnich seriach)-mo¿na zrobiæ sobie prawdziw± krzywdê, je¶li nie damy rady w porê zblokowaæ ramion nad czo³em.

 

5.WYCISKANIE „FRANCUSKIE”SZTANGIELKI W LE¯ENIU:

-g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-g³owy boczne i przy¶rodkowe miê¶ni trójg³owych ramion

-wykonanie-(gif 5.)Uchwyt m³otkowy w tym æwiczeniu pozwala nam na maksymalne zaanga¿owanie g³ów bocznych i przy¶rodkowych tricepsów. Technika, jak w æwiczeniu ze sztang± z t± ró¿nic±, ¿e sztangielki opuszczamy nie do czo³a, a obok g³owy. Æwiczenie mo¿na równie¿ wykonywaæ w ró¿nych pozycjach(na ³awce sko¶nej-g³ow± w dó³ i do góry- gif 5a.)-wtedy pracuj± g³owy tricepsów, jak w æwiczeniu ze sztang±.


(gif 5.) (gif 5a.)

UWAGI: Dodatkowo banalne przypomnienie o dokrêceniu zacisków przed ka¿d± seri±. Wbrew pozorom jest to czêste przeoczenie, które mo¿e „zaowocowaæ” nieciekawymi siniakami na twarzy.

 

6.PROSTOWNIE RAMIENIA ZE SZTANGIELK¡ W OPADZIE TU£OWIA:

 -g³ówne miêsnie zaanga¿owane w æwiczeniu-g³owy boczne i przy¶rodkowe miê¶ni trójg³owych ramion

-wykonanie-(gif 6.)Przy wyprostowanych plecach pochylamy siê do przodu i opieramy jedn± rêk± o ³awkê. W drugiej trzymamy sztangielkê i unosimy ramiê nieco ponad liniê pleców(nie ni¿ej)-przedramiê prostopadle do pod³ogi. Z tej pozycji pracuj±c tylko tricepsem prostujemy ramiê w ³okciu unosz±c ciê¿ar a¿ do pe³nego wyprostu. W pozycji koñcowej zatrzymujemy na moment ruch dla lepszego napiêcia miê¶ni. Musimy zwracaæ szczególn± uwagê na to, by w trakcie æwiczenia w ruchu by³o jedynie przedramiê(praca w stawie ³okciowym).Nie wolno dopuszczaæ do bujania ramieniem. Ruch opuszczania wolniejszy od unoszenia, z pe³n± kontrol± ciê¿aru.

(gif 6.)

UWAGI: Jest to æwiczenie typowo izolowane, a o jego skuteczno¶ci przes±dza w³a¶ciwa technika wykonania. Unikajmy wiêc bezwzglêdnie ruchów oszukanych i ”wspomagania” ruchami stawu barkowego. Dobór ciê¿aru powinien równie¿ byæ rozs±dny-zbyt du¿y uniemo¿liwi poprawne wykonanie æwiczenia. Wielu pocz±tkuj±cych nazywa to æwiczenie „wymachami”, ju¿ w nazewnictwie pope³niaj±c zasadniczy b³±d(do którego niestety stosuj± siê w praktyce)-æwiczenie to, bowiem nie ma nic wspólnego(oczywi¶cie wykonane poprawnie)z wymachami, lecz polega na kontrolowanym prostowaniu ramion.

 

7.PROSTOWANIE RAMION NA WYCI¡GU W P£ASZCZY¬NE POZIOMEJ STOJ¡C:

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-g³owy przy¶rodkowe i d³ugie miê¶ni trójg³owych ramion

-wykonanie-(gif 7.)Stajemy przed wyci±giem górnym(maj±c go za plecami)w pozycji wykroku(podobnej do „no¿yc” ciê¿arowych),chwytamy r±czkê(dr±¿ek)nachwytem i prostujemy ramiona w p³aszczy¼nie poziomej. Æwiczenie to nie jest polecane osobom pocz±tkuj±cym, ze wzglêdu na problemy z zachowaniem w³a¶ciwej techniki. Faza opuszczania wolniejsza ni¿ unoszenia-pe³na kontrola ciê¿aru przez ca³y czas trwania æwiczenia.

(gif 7.)

UWAGI: Wa¿ne jest, by w ruchu by³y tylko przedramiona. Staw barkowy pozostaje nieruchomy-zaanga¿owany jedynie staw ³okciowy.

 

8.PROSTOWANIE RAMION NA WYCI¡GU W P£ASZCZY¬NIE POZIOMEJ W PODPORZE:

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-g³owy przy¶rodkowe i d³ugie miê¶ni trójg³owych ramion

-wykonanie-(gif 8.)Bardzo dobre æwiczenie izolowane, podobne do poprzedniego, z t± ró¿nic±, ¿e mamy dodatkowe oparcie dla ³okci(w postaci ³aweczki).Pozwala ono na lepsz± koncentracjê i wyizolowanie pracy tricepsów. Chwytamy w pozycji klêcz±c, tu³ów pochylony do przodu, dr±¿ek/r±czkê wyci±gu górnego, umieszczonego za nami. £okcie opieramy o ³awkê i prostujemy ramiona, pracuj± tylko stawy ³okciowe, w ruchu pozostaj± jedynie przedramiona. Pe³en zakres ruchu-od maksymalnego zgiêcia, do pe³nego wyprostu ramion. Ruch odbywa siê w p³aszczy¼nie poziomej po lekkim ³uku.

(gif 8.)

UWAGI: Unikajmy odrywania ³okci od ³awki. Ruch opuszczania ciê¿aru kontrolowany wolniejszy od unoszenia. ¦wietne æwiczenie na „dopompowanie”tricepsów.

 

9.POMPKI NA PORÊCZACH:

-g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-wszystkie g³owy miê¶ni trójg³owych ramion

-wykonanie-(gif 9.)Rozstaw porêczy powinien tylko nieznacznie przekraczaæ szeroko¶æ barków. Chwytamy porêcze chwytem neutralnym, rêce wyprostowane, klatka piersiowa wypchniêta do przodu, nogi lekko ugiête w kolanach. Opuszczanie i unoszenie tu³owia odbywa siê poprzez uginanie r±k w stawach ³okciowych. Przez ca³y czas trwania æwiczenia ³okcie powinny znajdowaæ siê jak najbli¿ej tu³owia. Tu³ów wyprostowany w pionie-odchylanie go w przód zmniejsza pracê miê¶ni trójg³owych, a zwiêksza zaanga¿owanie miê¶ni klatki piersiowej. Zakres ruchu: od maksymalnego ugiêcia do pe³nego wyprostu ramion. Tempo umiarkowane, bez zrywów i zbyt szybkiego opuszczania. Æwiczenie mo¿na równie¿ wykonywaæ z u¿yciem dodatkowego obci±¿enia, (kiedy dochodzimy do du¿ej liczby prawid³owo wykonanych powtórzeñ w jednej serii), ale ta wersja jest przeznaczona tylko dla bardziej zaawansowanych kulturystów.

(gif 9.)

UWAGI: Unikajmy dotykania nogami pod³ogi-to dekoncentruje i „kusi” do wykonania ruchu oszukanego. Nale¿y uwa¿aæ, by nie opuszczaæ siê zbyt nisko-przeci±¿a to stawy barkowe.

 

10.POMPKI W PODPORZE TY£EM:

-g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-wszystkie g³owy miê¶ni trójg³owych ramion

-wykonanie-(gif 10.)Wspania³e æwiczenie na zakoñczenie treningu-maksymalnie „dopompowuje” tricepsy. Polega na wykonywaniu ruchów opuszczania i unoszenia tu³owia podpieraj±c siê o ³awkê z ty³u, a nogi pozostaj± (dzia³aj±c jak zawias)oparte na drugiej ³awce(dobrze jest, gdy ³awka ta jest nieco wy¿sza od tej, na której trzymamy rêce).Ramiona prostujemy do koñca dla lepszego napiêcia miê¶ni. Ruch opuszczania powolny, unoszenia nieco szybszy. Æwiczenie to mo¿na wykonywaæ z uchwytem jak na gif`ie, lub ustawiaj±c ³awkê wzd³u¿ chwytamy j± na koñcu po bokach(uchwyt równoleg³y).Dla zwiêkszenia trudno¶ci æwiczenia mo¿na zastosowaæ dodatkowe obci±¿enie k³ad±c np. kr±¿ek na uda(gif).Mo¿na te¿ wykonywaæ np. kilka-kilkana¶cie powtórzeñ z obci±¿eniem, po czym partner zdejmuje nam ciê¿ar, a my wykonujemy jeszcze kilka-kilkana¶cie powtórzeñ. Taka metoda dodatkowo pobudzi miê¶nie.

( gif 10.)

UWAGI: £awki musza byæ na tyle wysokie, ¿eby¶my opuszczaj±c siê nie dotykali pod³ogi. Nie powinno siê przesadzaæ z g³êboko¶ci± opuszczania-zbyt g³êbokie opuszczanie przeci±¿a stawy barkowe(podobnie, jak przy pompkach na porêczach).

 

11.PROSTOWANIE RAMIENIA PODCHWYTEM NA WYCI¡GU STOJ¡C:

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-wszystkie g³owy miê¶ni trójg³owych ramion

-wykonanie-(gif 11.)Podobne æwiczenie do prostowania nachwytem. Nieco trudniejsze w wykonaniu, a to za spraw± nie³atwego w opanowaniu podchwytu. £okcie nieruchomo przy tu³owiu, pe³en zakres ruchu w ³okciach. Kontrola ciê¿aru przez ca³y czas, opuszczanie wolniejsze od unoszenia. W koñcowym momencie(przy wyprostowanym ramieniu) wstrzymujemy na chwilê ruch dla lepszego napiêcia miê¶ni.

UWAGI: Ostro¿nie z doborem ciê¿aru, w podchwycie staw ³okciowy jest bardziej nara¿ony na kontuzje. Unikamy szarpania, ruch p³ynny.

 

12.WYCISKANIE W LE¯ENIU NA £AWCE POZIOMEJ W¡SKIM UCHWYTEM:

 -g³ówne miê¶nie zaanga¿owane w æwiczeniu-wszystkie g³owy miê¶ni trójg³owych ramion, miê¶nie klatki piersiowej

-wykonanie-(gif 12.)Technika decyduje o tym, ¿e æwiczenie to ma anga¿owaæ bardziej miê¶nie trójg³owe ramion, a dopiero w drugim rzêdzie miê¶nie klatki piersiowej. Decyduje o tym nasze nastawienie psychiczne i koncentracja na zaanga¿owaniu tricepsów, oraz niewielkie (w stosunku do wyciskania w±sko na klatkê)ró¿nice w u³o¿eniu ³okci podczas æwiczenia. Otó¿ nie poruszaj± siê one, jak w treningu klatki na boki(prostopadle do tu³owia), ale nieco do ¶rodka(pod k±tem ok.35-45 stopni do tu³owia).Reszta techniki podobna, jak w treningu klatki. Uchwyt na szeroko¶æ barków(lub nieco wê¿szy).Do æwiczenia mo¿na u¿yæ sztangi z ³amanym gryfem-zmniejszy napiêcia w nadgarstkach. Pozwala na lepsz± koncentracjê na pracy samych tricepsów. Nie prostujemy ramion do koñca, ale zatrzymujemy ruch przed zblokowaniem ³okci. Polepsza to napiêcie miê¶ni trójg³owych. Æwiczenie to mo¿na wykonywaæ równie¿ sztang± o ³amanym gryfie. Mo¿na u¿yæ równie¿ maszyny Smitha(gif 12a.)


(gif 12.) (gif 12 a.)

UWAGI: Zbyt w±ski uchwyt przeci±¿a stawy ³okciowe i nadgarstki. Ciê¿ar dobieramy tak, by nie anga¿owaæ miê¶ni klatki piersiowej.

PONI¯EJ PRZEDSTAWIAM PROGRAMY TRENINGU MIʦNI RAMION (bicepsów, tricepsów, przedramion, miêsni ramiennych) KILKU ZNANYCH KULTURYSTÓW(mog± one pos³u¿yæ w uk³adaniu w³asnych programów, oczywi¶cie z uwzglêdnieniem indywidualnego sta¿u treningowego i w³asnych mo¿liwo¶ci):

 
PAWE£ BRZÓZKA(na osobnej sesji treningowej):
 
Bicepsy:
-uginanie ramion ze sztang± stoj±c-3*serie(8-10 powt.)
-uginanie ramion ze sztangielkami stoj±c(chwyt m³otkowy)-3serie(8-10 powt.)
-uginanie ramion na modlitewniku-3serie(10-12 powt.)
 
Tricepsy:
-francuskie wyciskanie sztanga ³aman± siedz±c-3*serie(8-10 powt.)
-francuskie wyciskanie sztangielek le¿±c-3serie(8-10 powt.)
-pompki na porêczach-3serie(8-10 powt.)
 
Przedramiona:
-uginanie nadgarstków podchwytem siedz±c-4serie(15-18 powt.)
-uginanie nadgarstków nachwytem siedz±c-4serie(15-18 powt.)
*-przed tymi seriami 1 seria rozgrzewkowa

 
PIOTR G£UCHOWSKI(na osobnej sesji treningowej-trening na masê):
 
Bicepsy:
-uginanie ramion ze sztang± na modlitewniku-3*serie(8-10 powt.- ostatnie 1-2 powt, z pomoc± partnera)
-uginanie ramion ze sztangielkami(uchwyt m³otkowy)-3serie(8-10 powt.- serie ze zmniejszanym obci±¿eniem)
-uginanie ramienia ze sztangielk± w opadzie-3serie(12-15 powt.)
 
Tricepsy:
-prostowanie ramion na wyci±gu-3*serie(8-10 powt.- serie ze zmniejszanym obci±¿eniem)
-francuskie wyciskanie sztang± le¿±c-3serie(10-12 powt.)
-prostowanie ramion na wyci±gu (uchwyt neutralny-zamiast r±czki- lina z wêz³ami na koñcach)-3serie(12-15 powt.- serie ze zmniejszanym obci±¿eniem)

*-przed tymi seriami 1 seria rozgrzewkowa
 

ANDRZEJ MASZEWSKI(na osobnej sesji treningowej):
 
Bicepsy:
-uginanie ramion na modlitewniku(maszyna)-4serie(10-12 powt.)
-uginanie ramion ze sztanga stojac-4serie(10-12 powt.)
-uginanie ramion ze sztangielkami stoj±c(uchwyt m³otkowy)-4serie(10-12 powt.)
 
Tricepsy:
-prostowanie ramion na wyci±gu(podchwytem)-2serie(10-12 powt.)
-prostowanie ramion na wyci±gu(nachwyt)-2serie(10-12 powt.
-francuskie wyciskanie sztangielek stoj±c-4serie(10-12 powt.)
-francuskie wyciskanie sztangi siedz±c-4serie(10-12 powt.)
-pompki na porêczach-4serie(10-12 powt.)

 
RONNIE COLEMAN(miê¶nie dwug³owe na jednej sesji z miê¶niami grzbietu)
 
-uginanie ramion ze sztanga ³aman± na modlitewniku-4 serie(12-15 powt.- w tym pierwsza jest rozgrzewk±),
-uginanie ramion ze sztangielkami na ³awce sko¶nej-3 serie(12-15 powt.),
-uginanie ramion na wyci±gu-3 serie(12-15 powt.),
-uginanie ramienia ze sztangielka w podporze o udo-3 serie(12-15 powt.)
 

MARKUS RUHL(miêsnie dwug³owe na osobnej sesji treningowej):
 
-uginanie ramion ze sztang± stoj±c-10-12 serii(piramidalnie-12-4 powt.)
-ugiêcia w podporze o udo-6-8serii(piramidalnie-12-6 powt.)
-ugiêcia z dr±¿kiem ³amanym na wyci±gu-6-8serii(piramidalnie-12-6 powt.)
 

ARNOLD SCHWARZENEGGER(na jednej sesji z miê¶niami naramiennymi, miê¶niami ³ydek i brzucha):
 
Ramiona:
 

Superseria:
-uginania ramion stoj±c ze sztanga-5 serii(10,8,8,6,4 powt.)
-wyciskanie francuskie le¿±c-5serii(15,10,8,6,4 powt.)
 
Superseria:
-uginanie ramion naprzemienne-5 serii po 8 powt.,
-prostowanie ramion na wyci±gu-5serii po 8 powt.,
 
Superseria:
-uginania ramion w pozycji izolowanej(w opadzie tu³owia)-5serii po 8 powt.,
-wyciskanie francuskie jednor±cz-5serii po 15 powt.
 
Przedramiona
:

Superseria:
-uginanie nadgarstków podchwytem-5serii po 10 powt.
-uginanie ramion nachwytem stoj±c-5serii po 10 powt.
-uginanie nadgarstków nachwytem jednor±cz-5serii po 10 powt.- serie pojedyncze

 

plany treningowe od¿ywki sklep suplementy
ATLAS ÆWICZEÑ - Poradnik treningowy serwisu Kulturystyka.pl
Wszystkie zdjêcia umieszczone w Atlasie Æwiczeñ pochodz± z www.exrx.net
Opracowanie Micha³ Sulewski