Sprawd¼ swoje BMI

Warto mieæ plan!

zobacz plany

 
TRENING MIʦNI NARAMIENNYCH


 

PRZEDNIE AKTONY

 

BOCZNE AKTONY  

 TYLNE AKTONY

 

Opis oznaczeñ:

   *:æwiczenie polecane tylko dla zaawansowanych,

  **:æwiczenie polecane dla ¶redniozaawansowanych i zaawansowanych,

***:æwiczenie dla ka¿dego stopnia zaawansowania

UWAGI OGÓLNE: Miê¶nie naramienne s± jedn± z najbardziej widocznych grup miê¶niowych, a dobrze rozwiniête tzw. ”bary”  s± ¶wiadectwem zdrowia i si³y. Jak widaæ na powy¿szych szkicach miê¶nie naramienne zbudowane s± z trzech aktonów (par g³ów: przednich, bocznych i tylnych). Ka¿da para g³ów,to jakby osobne miê¶nie i wymaga odrêbnych æwiczeñ ukierunkowanych na rozwój konkretnej pary g³ów (aktonów). We w³a¶ciwym treningu (maj±cym na celu wszechstronny rozwój miê¶ni naramiennych) uwzglêdniæ nale¿y æwiczenia na wszystkie aktony. Liczba serii ,ilo¶æ powtórzeñ i ciê¿ar,jaki stosujemy w treningu poszczególnych aktonów powinny byæ dostosowane do konkretnej pary g³ów.Poniewa¿ miê¶nie barków bior± aktytwny udzia³ we wszystkich æwiczeniach, w których pracuj± ramiona,to na przestrzeni tygodnia poszczególne aktony s± w ró¿nym stopniu zmêczone (w trakcie ró¿nych æwiczeñ,ró¿ne g³owy s± zaanga¿owane) i nale¿y uk³adaj±c trening uwzglêdniæ pracê, jak± wykona³y na poprzedzaj±cych treningach (na inne grupy miê¶niowe). W zwi±zku z tym wykonywanie takiej samej ilo¶ci serii na wszystkie aktony miê¶ni naramiennych nie jest wskazane-doprowadziæ mo¿e do przetrenowania jednych, a niedotrenowania innych aktonów. Generaln± zasad± jest, ¿e stosujemy minimum jedno æwiczenie na ka¿d± parê g³ów.

Czas potrzebny do pe³nej regeneracji miê¶ni naramiennych:
przy niskiej intensywno¶ci treningu-48h,przy ¶redniej intensywno¶ci-72h,przy wysokiej intensywno¶ci-96h.

Podstawow± spraw±, zanim przyst±pimy do treningu miêsni naramiennych (podobnie, jak pozosta³ych grup miê¶niowych) jest odpowiednia rozgrzewka. Jest to tym wa¿niejsze, ¿e stawy barkowe s± bardzo podatne na kontuzje. Wykonujemy kilka minut wymachy, kr±¿enia ramion itp., stosujemy równie¿ æwiczenia rozci±gaj±ce. Po tak wykonanej rozgrzewce nie nale¿y jednak od razu przechodziæ do æwiczeñ na du¿ych ciê¿arach, ale poprzedziæ je 1-2 seriami z mniejszym obci±¿eniem i wiêksz± liczb± powtórzeñ(12-20). Dopiero tak przygotowane miê¶nie i stawy s± przygotowane na podjêcie w³a¶ciwego treningu.
 

ÆWICZENIA PODSTAWOWE:

 1.Wyciskanie sztangi sprzed g³owy(**):

-g³ówne zaanaga¿owane miê¶nie-przednie i boczne aktony miêsni naramiennych, miê¶nie trójg³owe ramion.

-wykonanie: æwiczenie to mo¿na wykonywaæ zarówno w pozycji stoj±cej (tzw. ¿o³nierskie wyciskanie) (gif 1.), jak i siedz±cej. Do æwiczenia mo¿na równie¿ u¿yæ tzw. suwnicy Smitha (gif 2.),lub maszyn (gif 2a)


(gif 1.) (gif 2.) (gif 2a)

W pozycji stoj±cej: stajemy w rozkroku nieco szerszym, ni¿ barki (inna forma æwiczenia zak³ada wysuniêcie jednej nogi nieco w przód, dla lepszej równowagi) - klatka piersiowa wypchniêta ku przodowi, zachowana naturalna krzywizna krêgos³upa-pracuj± podczas æwiczenia tylko ramiona i barki (staramy siê unikaæ dodatkowych ruchów tu³owia i nóg), uchwyt nieco szerszy, ni¿ rozstaw barków.
Im wê¿szy uchwyt, tym bardziej pracê w æwiczeniu przejmuj± miê¶nie trójg³owe ramion.

W pozycji siedz±cej: staramy siê zwracaæ du¿± uwagê na prawid³ow± pozycjê-przez ca³y czas nale¿y mieæ wypchniêt± ku przodowi klatkê piersiow± i zachowywaæ naturalna krzywiznê krêgos³upa. Taka pozycja zabezpiecza (oczywi¶cie nie w pe³ni) przed urazami dolnego odcinka krêgos³upa. (mo¿na zastosowaæ oparcie o ³awkê-zmniejsza naciski na dyski miêdzykrêgowe).

UWAGI: Nie poleca siê tego æwiczenia dla pocz±tkuj±cych, poniewa¿ jest ono bardzo kontuzjogenne i najmniejsze b³êdy w jego wykonaniu mog± spowodowaæ niebezpieczne kontuzje.

 

2.Wyciskanie sztangi zza g³owy(**):

-g³ówne zaanga¿owane miê¶nie-przednie i boczne  aktony miê¶ni naramiennych,miê¶nie trojg³owe ramion

-wykonanie: æwiczenie to, podobnie jak poprzednie mo¿na wykonywaæ zarówno w pozycji stoj±cej, jak i siedz±cej (gif 3).Podobnie ,jak w æwiczeniu poprzednim mo¿na u¿yæ suwnicy Smitha (gif 4.)lub maszyn.

Podczas ca³ego zakresu ruchu sztangi nale¿y kontrolowaæ ciê¿ar-ruch powinien byæ p³ynny, sztangê opuszczamy a¿ do linii barków (druga wersja zak³ada opuszczanie sztangi tylko do linii uszu, co wydaje siê mniej niebezpieczne dla samych stawów barkowych i pozwala na lepsze napiêcie miê¶ni), po czym wyciskamy sztangê zatrzymuj±c ruch zanim ramiona siê wyprostuj± (aby utrzymaæ sta³e napiêcie æwiczonych miê¶ni)


(gif 3.) (gif 4.)

UWAGI: Nie poleca siê tego æwiczenia dla pocz±tkuj±cych, poniewa¿ jest ono bardzo kontuzjogenne i najmniejsze b³êdy w jego wykonaniu mog± spowodowaæ niebezpieczne kontuzje

 

3.Wyciskanie sztangielek(***):

-g³ówne zaanga¿owane miê¶nie - podobnie, jak w wyciskaniu zza g³owy-przednie i boczne aktony miê¶ni naramiennych, miê¶nie trójg³owe ramion

-wykonanie: kolejne æwiczenie, które mo¿na wykonywaæ zarówno w pozycji stoj±cej, jak i siedz±cej
(gif 5.) - d³onie ze sztangielkami przez ca³y czas trzymamy tak, aby ich wewnêtrzne czê¶ci skierowane by³y do przodu(inna wersja przewiduje uchwyt m³otkowy-d³onie zwrócone w czasie ca³ego ruchu palcami w kierunku g³owy).Ruch powinien odbywaæ siê  pod pe³n± kontrol± ciê¿aru-wa¿na jest równie¿ pozycja podczas æwiczenia-podobna do pozycji przy wyciskaniu sztangi. (wypchniêta klatka, naturalna krzywizna krêgos³upa)

(gif 5.)

 

4.Arnoldki-inna odmiana æwiczenia nr3(***):

-g³ówne zaanga¿owane miê¶nie-przednie i boczne aktony miê¶ni naramiennych, miê¶nie trójg³owe ramion.

-wykonanie: æwiczenie mo¿na wykonywaæ zarówno w pozycji stoj±cej, jak i siedz±cej (gif 6.)-z ³okciami przy tu³owiu chwytamy sztangielki i unosimy je na wysoko¶æ barków tak, aby palce d³oni by³y skierowane do nas (podchwyt), równym tempem wypychamy sztangielki ponad g³owê do pozycji, w której jeszcze nie s± zablokowane ramiona-podczas wyciskania sztangielek obracamy dlonie tak,aby w koñcowej  fazie ruchu palce by³y skierowane do przodu (nachwyt) - w szczytowym punkcie powtórzenia wstrzymujemy ruch na moment, po czym opuszczamy sztangielki do pozycji wyj¶ciowej. Unikajmy blokowania ramion nad g³ow±-dziêki temu utrzymamy sta³e napiêcie æwiczonych miê¶ni.

(gif 6.)

 

5.Unoszenie sztangielek bokiem w górê(***):

 -g³ówne zaanga¿owane miê¶nie- ¶rodkowe aktony  miê¶ni naramiennych.

 -wykonanie - æwiczenie mo¿na wykonywaæ w pozycji stoj±cej (gif 7.) lub siedz±cej, obur±cz lub jednor±cz. W pozycji wyj¶ciowej tu³ów lekko pochylony, rêce ze sztangielkami nieco ugiête w ³okciach, opuszczone w dó³, d³onie wewnêtrznymi stronami skierowane do ¶rodka. Ruch unoszenia rozpoczynamy przy ugiêtych rêkach, ³okcie w ka¿dej fazie ruchu wyprzedzaj± d³onie. Sztangielki unosimy powy¿ej linii barków i bez zatrzymania opuszczamy powoli w dó³ (lub przytrzymujemy w pozycji szczytowej przez chwilê w celu dodatkowego napiêcia miê¶ni). Æwiczenie to mo¿na równie¿ wykonywaæ jednor±cz sztangielk± w odchyleniu-chwytamy siê porêczy, drabinek lub jakiego¶ innego przyrz±du i odchylamy tu³ów w bok (jedna rêk± trzymamy siê porêczy, a w drugiej trzymamy sztangielkê) i unosimy sztangielkê bokiem w górê do poziomu (w tym punkcie mo¿na zatrzymaæ ruch na chwilê) nastêpnie opuszczamy j± do pozycji wyj¶ciowej.

(gif 7.)

 UWAGI: nale¿y unikaæ bujania tu³owiem i odchylania go do ty³u w trakcie wykonania æwiczenia-anga¿owane s± wtedy dodatkowe miêsnie

 

6.Unoszenie sztangielek w opadzie tu³owia(***):

- g³ówne zaanga¿owane miê¶nie-jest to æwiczenie na tyln± czê¶æ miê¶ni naramiennych,

-wykonanie-æwiczenie wykonujemy w pozycji siedz±cej (gif 8.) lub stoj±cej (gif 9.)-W pozycji stoj±cej: tu³ów ustawiamy w po³o¿eniu zbli¿onym do prostopad³ego do pod³o¿a i staramy siê w trakcie ruchu nie wykonywaæ nim tzw. bujania-utrzymujemy mo¿liwie sztywno. Z pozycji wyj¶ciowej ruchem kolistym unosimy sztangielki maksymalnie w górê, utrzymuj±c przez ca³y czas æwiczone miê¶nie w stanie napiêcia. Staramy siê, aby w ruchu powrotnym sztangielki porusza³y siê po tym samym torze. Jak w poprzednim æwiczeniu ,mo¿na w pozycji szczytowej przytrzymaæ przez chwilê sztangielki w celu dodatkowego napiêcia miê¶ni.


(gif 8.) (gif 9.)

 

7.Podci±ganie sztangi wzd³u¿ tu³owia(***):

 -g³ówne zaanga¿owane miê¶nie-wszystkie aktony miê¶ni naramiennych, miêsieñ czworoboczny grzbietu (tzw. kapturowy)

 -wykonanie-w pozycji stoj±cej (gif 10.),rozkrok nieco szerszy od rozstawu barków, uchwyt na szeroko¶æ ramion (inna wersja przewiduje szerszy rozstaw d³oni, nawet szerszy ni¿ rozstaw barków-zaanga¿owane s± wtedy bardziej boczne aktony miêsni naramiennych, a ruch koñczymy na wysoko¶ci klatki piersiowej). Ruchem wolnym i kontrolowanym unosimy sztangê w kierunku brody, staraj±c siê aby przemieszcza³a siê mo¿liwie najbli¿ej tu³owia. £okcie przez ca³y czas trzymamy powy¿ej gryfu sztangi. Ruch unoszenia koñczymy, gdy sztanga znajdzie siê na wysoko¶ci klatki piersiowej (lub staramy siê podci±gn±æ sztangê a¿ do brody), opuszczamy równie¿ powoli, unikamy odchylania i bujania tu³owia. Koncentrujemy siê na unoszeniu ³okci, a sztanga pod±¿y za nimi.

(gif 10.)

UWAGI: zalecane rozs±dne dozowanie ciê¿aru-æwiczenie mocno obci±¿a stawy barkowe (szczególnie w w±skim uchwycie) i jest kontuzjogenne.

 

8.Podci±ganie sztangielek wzd³u¿ tu³owia(***):

-g³ówne zaanga¿owane miê¶nie-jak w poprzednim æwiczeniu

-wykonanie-jak wy¿ej (gif 11.)

(gif 11.)

UWAGI: wykonywanie tej wersji æwiczenia (tj. ze sztangielkami) polecane jest dopiero po wyuczeniu w³a¶ciwej techniki æwicz±c ze sztang±.

 

9.Unoszenie ramion w przód ze sztang±(***)

-g³ówne zaanga¿owane miê¶nie-  przednie i boczne aktony miê¶ni naramiennych

-wykonanie-æwiczenie wykonujemy w staniu (gif 12.)-rozkrok nieco szerzej od barków, uchwyt na szeroko¶æ barków-u³o¿enie d³oni zale¿y od rodzaju sztangi ,z jak± wykonujemy æwiczenie: mo¿na zastosowaæ nachwyt (przy u¿yciu sztangi prostej), nachwyt pod k±tem (przy u¿yciu sztangi ³amanej), uchwyt m³otkowy (przy u¿yciu „kratownicy”)- rozbudowuje siê dodatkowo obszar po³±czenia m. piersiowych z naramiennymi .Unosimy sztangê miarowym ruchem (bez szarpania) ponad poziom barków i opuszczamy równie¿ p³ynnym ruchem. Staramy siê nie bujaæ tu³owiem. W szczytowym po³o¿eniu mo¿na zatrzymaæ ruch na chwilê w celu dodatkowego napiêcia miê¶ni. W fazie negatywnej (opuszczanie sztangi) utrzymujemy pe³n± kontrolê nad ciê¿arem.

(gif 12.)

UWAGI: zaleca siê w tym æwiczeniu ostro¿ne dozowanie ciê¿aru-æwiczenie jest kontuzjogenne.

 

10.Unoszenie ramion w przód ze sztangielkami(***):

-g³ówne zaanga¿owane miê¶nie-jak w æwiczeniu poprzednim,

-wykonanie-to æwiczenie wykonujemy w pozycji stoj±cej (gif 13.)- mo¿na równie¿ wykonywaæ w pozycji siedz±cej. Technika-jak wy¿ej, z ta ró¿nic±, ¿e mo¿na wykonywaæ ruchy na  obiema rêkami jednocze¶nie, lub pojedynczo (jedna rêka w gorê, druga w spoczynku, lub jedna rêka w górê, a druga w tym czasie  porusza siê w dó³).

Uchwyt (ustawienie nadgarstka) ,jak w æwiczeniu ze sztang± mo¿e byæ ró¿ny-adekwatny do celu æwiczenia.

(gif 13.)

 

ÆWICZENIA DODATKOWE (UROZMAICAJ¡CE TRENING):

 

1.Unoszenie ramion ze sztangielkami w le¿eniu(***):

 -g³ówne zaanga¿owane miê¶nie-boczne i tylne aktony miê¶ni naramiennych

 -wykonanie-æwiczenie wykonujemy w pozycji le¿±cej (na pod³odze - gif 14.)lub ³aweczce. Ruch zaczynamy nieco poni¿ej poziomu i miarowo unosimy sztangielkê do momentu, kiedy poczujemy brak napiêcia w miê¶niach barków, czyli mniej wiêcej do pionu. Mo¿na stosowaæ uchwyt jak na Gifie (pracuj± tylne i boczne aktony miê¶ni naramiennych), lecz mo¿na zastosowaæ chwyt kciukiem do do³u, separujemy wtedy bardziej tylne aktony miê¶ni naramiennych).

(gif 14.)

 

2.Unoszenie ramion w przód z linkami wyci±gu(***):

- g³ówne zaanga¿owane miê¶nie-jak w æwiczeniu 9 i 10,

-wykonanie-podobnie jak æwiczenie 10,ale sztangielki zastêpujemy linkami wyci±gu (gif 15.)

(gif 15.)

UWAGI: obci±¿enie stosujemy takie, aby podczas fazy negatywnej ruchu - tj. opuszczania ramienia-w pe³ni kontrolowaæ ciê¿ar-nale¿y unikaæ uderzania ciê¿arem o pod³o¿e.

 

3.Unoszenie ramion bokiem w górê z linkami wyci±gu(***):

-g³ówne zaanga¿owane miê¶nie- jak w æwiczeniu 5.

-wykonanie-jak w æwiczeniu 5,ale sztangielki zastêpujemy linkami wyci±gu (gif 16.)

(gif 16.)

UWAGI: jak wy¿ej

 

4.Unoszenie ramion bokiem w górê w opadzie tu³owia z linkami wyci±gu(***):

-g³ówne zaanga¿owane miê¶nie-jak w æwiczeniu 6

-wykonanie-jak æwiczenie 6,tylko sztangielki zastêpujemy linkami wyci±gu. (gif 17.)

(gif 17.)

UWAGI: jak wy¿ej

5.Odwrotne rozpiêtki (na maszynie)(***):

-g³ówne zaanga¿owane miê¶nie-tylne aktony miê¶ni naramiennych.

-wykonanie-przed rozpoczêciem æwiczenia ustawiamy wysoko¶æ siedzenia, tak aby rêce porusza³y siê równolegle do pod³o¿a. Stosujemy chwyt neutralny (m³otkowy)(gif 18.). Chwytamy r±czki przyrz±du, robimy wdech i wstrzymujemy oddech na czas odwodzenia ramion do ty³u. Dochodzimy do momentu, w którym ³okcie znajd± siê tu¿ za plecami. Je¶li nie mo¿emy odci±gn±æ ³okci odpowiednio daleko do ty³u, powinni¶my zmniejszyæ obci±¿enie.

(gif 18.)

 

PONI¯EJ PRZEDSTAWIAM PROGRAMY TRENINGU MIʦNI NARAMIENNYCH KILKU ZNANYCH KULTURYSTÓW (mog± one pos³u¿yæ w uk³adaniu w³asnych programów, oczywi¶cie z uwzglêdnieniem indywidualnego sta¿u treningowego i w³asnych mo¿liwo¶ci):

 
Pawe³ Brzózka (na jednej sesji ³±czy z treningiem miê¶ni ³ydek)
 
-wyciskanie sztangielek siedz±c-3serie*(8-12)powtórzeñ,
-unoszenie sztangielek bokiem w górê stoj±c-3serie*(10-12)powtorzeñ,
-podci±ganie sztangi wzd³u¿ tu³owia stoj±c w szerokim uchwycie-3serie*(10-12)powtórzeñ,
-unoszenie sztangielek bokiem w górê w opadzie tu³owia-4serie(10-12)powtórzeñ,

  
Rados³aw S³odkiewicz (wykonuje trening miê¶ni naramiennych na osobnej sesji)
 
-wyciskanie sztangielek siedz±c-3-4 serie*(8-10)powtórzeñ,
-wyciskanie sztangi z klatki piersiowej siedz±c-3-4 serie*(8-10)powtórzeñ,
-podci±ganie sztangi wzd³u¿ tu³owia szeroki uchwyt-3-4serie*(5-10)powtorzeñ,
-unoszenie ramion ze sztangielkami bokiem w górê w opadzie tu³owia-4serie(8-10)powtorzeñ,

*-jest to liczba serii w³a¶ciwych-poprzedzaj± je 1-2serie rozgrzewaj±ce (z mniejszym obci±¿eniem, ale wiêksz± ilo¶ci± powtórzeñ.

 
Arnold Schwarzenegger( trening miê¶ni naramiennych po³±czony na jednej sesji z treningiem miê¶ni ramion)
 
Jeden z wielu zestawów na masê:
1seria rozgrzewkowa-wyciskanie sztangi zza karku x 15 powtórzeñ,
 
SUPERSERIA(x5):
-wyciskanie sztangi zza karku-10,8,8,6,4 powtórzenia,
-unoszenie ramion bokiem w górê-8 powtórzeñ,
 
SUPERSERIA(x5):
-wyciskanie z przodu na maszynie Smitha-8 powtórzeñ,
-unoszenie ramion bokiem w opadzie tu³owia—8 powtórzeñ,
 
SUPERSERIA(x5):
-podci±ganie sztangi do brody w staniu-10 powtórzeñ,
-unoszenia bokiem w gorê z linkami wyci±gu (jednor±cz)-10 powtórzeñ,

 
Chris Cormier (wykonuje trening miêsni naramiennych na osobnej sesji)
 
Rozgrzewka-2 serie wznosów bokiem w górê sztangielek-20-25ruchów ma³y ciê¿ar
-unoszenie sztangielek bokiem w górê-4serie(10-15)powtórzeñ,
-wyciskanie w siadzie na maszynie-4serie(10-15)powtorzeñ,
-podci±ganie sztangi wzd³u¿ tu³owia-4serie(10-15)powtorzeñ,
-odwrotne rozpietki na maszynie-4serie(10-15)powtorzeñ,
-wznosy ramion ze sztangielkami przodem w siadzie-4serie(10-15)powtórzeñ,(tu³ów oparty w przód pod k±tem 110stopni),

 
Kevin Levorne
 
Rozgrzewka-2serie wyciskania sztangi+2serie wznosów bokiem po 30 powtórzeñ.
-wyciskanie sztangi w siadzie-4serie(10-12)powtórzeñ,
-wyciskanie sztangielek w siadzie-4serie(8-12)powtórzeñ,
-wznosy przodem sztangielek na przemian w siadzie-4serie(10-12)powtorzeñ,
-jednostronne wznosy bokiem w górê na wyci±gu-4serie(12-15)powtórzeñ, 

 

plany treningowe od¿ywki sklep suplementy
ATLAS ÆWICZEÑ - Poradnik treningowy serwisu Kulturystyka.pl
Wszystkie zdjêcia umieszczone w Atlasie Æwiczeñ pochodz± z www.exrx.net
Opracowanie Micha³ Sulewski